Dawa i baptistkyrkan i Sundsvall under ett besök i Sverige 2025.
Han har dedikerat sin akademiska karriär för den förföljda kyrkan i sitt hemland. Trots stora risker vill han nu tillbaka, med hela sin familj, för att betjäna Guds folk. Möt Dawa, som efter fyra år i Nederländerna valde att återvända till ett av Nigerias farligaste områden för kristna.
Under rubriken "The language of violence and war in the Lamentations" doktorerade Dawa i början av 2025 i Nederländerna. Avhandlingen är en studie av språket som kristna använder när de beskriver smärta och lidande de har gått igenom, med fokus på situationen i Dawas hemland Nigeria.
– Ett exempel är att undersökningen visar att människor använder bilder för att beskriva svåra saker de har varit med om. Vanliga ord verkar inte ha räckt till för att uttrycka innebörden.
Förföljelsen beskrevs som råttjakt
Dawa berättar att en bild som dök upp var att de jagades som råttor.
– I Europa förstår man inte innebörden av att bli jagad som råttor. För att förstå den här metaforen måste man veta vad det betyder i deras kultur. Där jag kommer ifrån finns en jaktsäsong då allt, inklusive råttor, jagas.
När råttorna ska fångas grävs ett hål dit råttorna tvingas, bland annat med hjälp av hundar som omringar råttorna. En person har ansvar för att se till att råttor som flyr jagas tillbaka mot hålet.
– Det krävs ett mirakel för att en råtta ska kunna fly i den situationen, för så fort de lyckas ta sig upp ur hålet finns det en hund eller människa som jagar in den, säger Dawa, och fortsätter:
– När en person drar en parallell till råttjakten menar de att Boko Haram stängde av alla möjligheter att fly, för att se till att alla blir dödade.
Genom att förstå de här bilderna och språket kan omgivningen bättre förstå vad de drabbade har varit med om, och vilken typ av stöd som behöver sättas in.
– Från ett pastoralt perspektiv kan vi sätta in själavård och vägledning, och erbjuda traumastöd. Men om vi inte förstår nivån på lidandet och smärtan kan vi inte hjälpa dem.
"Inte lovade bekvämlighet och lyx"
Efter några år i Nederländerna var det under våren 2025 dags för Dawa, hans fru och parets tre barn. Många i omgivningen har reagerat med förvåning när Dawa har berättat att han och familjen ska flytta tillbaka. De tycker att han är galen som tar det beslutet.
– De tänker att vi skulle ha en mycket bättre framtid i Europa, med större möjligheter att uppnå våra drömmar. Och tittar vi på det rent rationellt så går det inte ihop. Jag riskerar att dö, eller förlora min barn eller min fru, säger Dawa, innan han fortsätter:
– Men alla möjligheter kommer inte från Gud. Min filosofi är att vi måste se bortom det livet kan erbjuda, och se djupt in i Guds vilja för våra liv. Jag kan inte låta lyx och bekvämlighet få definiera Guds vilja.
Dawa konstaterar att oavsett hur situationen ser ut så kommer Jesus att vara med, och därför är han inte rädd.
– Jesus lovade inte bekvämlighet och lyx. Han lovade oss att vara med oss till tidens slut Om jag åker tillbaka till Nigeria kan jag göra mycket större skillnad än i Europa, och påverka mer. Jag upplever att Gud leder mig dit för att betjäna människorna där och göra vad jag kan.
Dawa signalerar en radikal och självklar överlåtenhet i dag, men när han växte upp brottades han mycket med tvivel.
–Jag växte upp med islamsk undervisning i skolan, vilket skapade missmod. Varför hände saker oss som kristna ara för att vi hade en annan religion? Betydde det att vi var mindre människor bara för det?
Hembyn under terroriststyre
Situationen i området som Dawa kommer från är fortfarande mycket svår för kristna, som diskrimineras, ses som andra klassens medborgare och blir måltavla för terroristers våldsdåd. När Dawa är på besök i Sverige har det bara gått tre veckor in på 2025, och redan har fem kyrkor inom hans samfund bränts ner.
– Under de senaste 10 åren har 1 235 kyrkor förstörts. Människor dödas i tusentals av terrorister. De senaste tio åren har 25 000 personer i mitt samfund dödats, bland dem finns 31 pastorer.
Dawas familj har också drabbats.
– Min by har varit under terroristernas styre de senaste tio åren. De har förstört allt. Mina föräldrar hamnade i ett flyktingläger, där min pappa dog för två år sedan.
"Nigeria har en strategisk placering"
Våldet mot kristna i just Nigeria har under många år stuckit ut, vilket syns i World Watch List, Open Doors årliga rapport om förföljelse. I flera år har fler kristna dödats för sin tro i Nigeria än i övriga länder sammanlagt. Dawa menar att det har en strategisk betydelse.
– Nigeria har en strategisk placering både för Västafrika och för Afrika söder om Sahara. Kyrkan i Nigeria är ansiktet utåt för kristna i Afrika. Genom att attackera kyrkan där påverkar du hela kyrkan i Afrika.
Han förklarar att genom att komma åt kristna i Nigeria kan man rita om den kristna geografin för hela kontinenten.
– Människor säger ibland att ”Vi har så många kristna i Nigeria, det kommer inte att hända här”. Men det gör det, det har det gjort på andra platser. Människor har en tendens att glömma snabbt, konstaterar Dawa och fortsätter:
– I Nigeria trycks kristna ner från norr till söder – "From the dessert to the sea" [Översatt: Från öknen till havet, reds anm.]. Om Nigeria kollapsar blir det en “walk-over” in i andra länder.