Händelsen inträffade på förmiddagen den 6 augusti när prästerna och nunnorna var på väg hem från en bönesamling i samband med en minnesstund i en by. Cirka 70-80 hindunationalistiska extremister kom då i kapp gruppen och överföll dem.
Enligt den katolska nyhetsbyrån Union of Catholic Asian News (UCA News) var överfallet planerat i förväg. En katolsk lärare på motorcykel framför den övriga gruppen blev först stoppad av extremisterna, som tömde hans bränsletank, förstörde hans motorcykel och misshandlade honom allvarligt. Därefter attackerades fordonet som prästerna och nunnorna åkte i. Gruppen rånades på sina mobiler, blev trakasserade och anklagade för att tvångsomvända byborna. Detta trots att både de anklagade och byborna själva förnekade att någon tvångsomvändelse hade skett.
Ökade attacker under hindunationalistiskt styre
Så småningom larmade lokalinvånare polisen, som kunde föra prästerna och nunnorna i säkerhet. Ingen polisanmälan registrerades dock, och inga åtgärder vidtogs mot någon av gärningsmännen.
–Attacker mot kristna i Odisha har ökat sedan den Hindutva-styrande delstatsregeringen bildades. Under de senaste månaderna har mobbrelaterat våld mot kristna ökat kraftigt., säger Deva Basu*, Open Doors lokala samarbetspartner.
Deva Basu konstaterar att det finns stor rädsla och oro bland kristna när det gäller intoleransen och bristen på skydd av minoriteter, särskilt vad gäller kristna i Odisha.
*Namnet är ändrat av säkerhetsskäl.