Den 6 oktober gick tusentals kristna samman i staden Simdega, i en gemensam protestmarsch för att visa på enighet och fördöma attackerna.
– En attack mot prästerna är en attack mot vår själ, och om myndigheterna inte vidtar kraftiga åtgärder mot gärningsmännen kommer vi att intensifiera våra protester i framtiden, säger en lokal ledare. Simdega är egentligen känd för fred och harmoni, men dåden mot kristna har spridit rädsla i området."Be för snabbt tillfrisknande"
Vid det senaste tillfället stormade ett antal gärningsmän, beväpnade med påkar, en katolsk lokal mitt i natten. Två präster blev brutalt misshandlade och rånades på kontanter. De fick båda allvarliga skador och fördes till sjukhus.
Stark enighet bland kristna
Polisen har rubricerat händelsen som rån. De förnekar att det skulle finnas religiösa motiv och hänvisar till brist på bevis. Kristna ledare motsäger sig att det handlar om slumpmässiga attacker, och menar att det visst finns religiösa motiv bakom dem.
Intoleranta grupper bakom våldet
Enligt den katolska nyhetsbyrån UCA News (Union of Catholic Asian News) uppger fader Peter Barla att inflytelserika religiösa grupper som "inte tolererar någon annan religion" och ser kyrkans sociala, utbildande och evangeliska arbete som ett hot, ligger bakom våldet.
*Namnet är ändrat av säkerhetsskäl.