En diakon i Centralasien har fått böter på motsvarande 6000 kronor, efter att han evangeliserat och delat ut biblar. I samband med domen varnade domstolen för att om mannen döms igen för samma sak kommer det att betraktas som extremism och ge ett strängare straff.
Det var i april som Yildan*, en diakon i en husförsamling i Centralasien, greps av säkerhetspolisen och togs in till förhör. Han fick bland annat frågor om sin bakgrund och sitt arbete, men tonvikten låg på frågor om varför Yildan delade ut biblar och berättade om Jesus. Yildan förklarade för förhörsledarna att han var kristen och ville att andra människor skulle få lära känna den sanna och levande Guden, och vad Gud hade gjort för mänskligheten genom sin son.
Förhöret var förnedrande, även om Yildan inte utsattes för fysiskt våld. Hans telefon beslagtogs, i vilken man kunde se att han hade skickat en bild på en bibel på det lokala språket. Detta ledde till att fallet togs upp av en domstol, som dömde Yilden till motsvarande 6000 kronor i böter och varande honom för att straffet skulle bli ett strängare straff om han åkte fast för samma brott igen.
Antagligen fick säkerhetspolisen ett tips om Yildan av andra invånare som hade gått genom den lokala polisen. Yildan och hans familj står nu under övervakning från myndigheterna.
*Namnet är ändrat av säkerhetsskäl.